فیلم 12 مرد خشمگین

کمتر پیش می‌آید که فیلمی را بیش از یکبار ببینم. البته شاید یکی از دلایلش تماشای تعداد زیادی فیلم و سریال باشد. قطعا تعداد انگشت‌شماری از این فیلم‌ها ارزش دوباره دیدن یا حتی بیشتر را داشته باشند. 12 مرد خشمگین یکی از این فیلم‌هاست.

این روز‌ها اما تصمیم گرفتم سریال نبینم و به جای آن فیلم ببینم که کمتر وقت می‌گیرد. یکی از دلایلش این است که با وجود ساعات زیادی که رو‌به‌روی مانیتور می‌نشینم، چشم‌هایم اذیت می‌شوند. بنابراین برای رفع خستگی چشم‌ها هم که شده، سعی می‌کنم اوقات فراغتم را کمتر با فعالیت‌هایی که با مانیتور سر و کار دارند پر کنم.

گفتم حالا که تصمیم گرفتم کمتر سریال ببینم، فیلم‌هایی که دوست دارم را دوباره ببینم یا فیلم‌هایی از لیست 250 فیلم برتر IMDB را که قبلا ندیده‌ام، تماشا کنم.

فیلم 12 مرد خشمگین را چندسال پیش دیده بودم. بیشتر فیلم‌هایی که آن مدت می‌دیدم کمدی بودند. نمی‌دانم چه شد که تصمیم گرفتم این فیلم سیاه و سفید را ببینم. شاید رتبه‌اش در سایت IMDB کنجکاوم کرد ببینمش.

وقتی فیلم تمام شد، همان لحظه با خودم گفتم این از آن فیلم‌هاست که باید چندبار دیگر ببینمش. گذشت و گذشت تا بالاخره امروز دوباره این فیلم را تماشا کردم. دوباره در پایان فیلم با خودم گفتم باید در فرصتی دیگر باز هم ببینمش.

فیلمی سیاه و سفید که اکثر آن در یک اتاق اتفاق می‌افتد و دهه‌ها پیش ساخته شده، چقدر باید شاهکار باشد که هربار که می‌بینمش با خودم بگویم باید یکبار دیگر ببینمش.

یک پسر متهم به قتل پدرش است. هیئت منصفه متشکل از 12 نفر باید تصمیم بگیرند که حکم به گناهکاری متهم بدهند یا بی‌گناهی. همه‌ی اعضای هیئت منصفه باید به یک نظر واحد برسند و قبل از آن اجازه‌ی خروج ندارند.

آن‌ها می‌توانند بعد از بحث کردن در مورد پرونده نظرات خودشان را اعلام کنند، اما پرونده آنقدر از نظرشان واضح است که همان ابتدا رای‌گیری کردند. رای یازده نفر گناهکار بود و فقط یک نفر رای به بی‌گناهی داد.

همان موقع یکی از اعضا به فردی که به بی‌گناهی رای داده می‌گوید:

واقعا فکر کردی بی‌گناهه؟

او: نمی‌دانم.

این صحبت آغازین آن‌ها را خیلی دوست دارم. اینکه بین 11 نفر که حکم به گناهکار بودن داده‌اند، شما تنها فردی باشید که بی هیچ دلیلی بگویید شاید بی‌گناه است، لایق تحسین است.

نمی‌خواهم بیش از این داستان فیلم را برایتان بازگو کنم. لذت دیدن فیلم و لحظه لحظه پیش‌رفتن با آن خیلی بیشتر است.

اگر تاکنون فیلم‌های کلاسیک و سیاه و سفید ندیدید، شاید بهتر است با یکی از بهترینِ این نوع فیلم‌ها شروع به تماشای آن‌ها کنید.

مطالب مرتبط

۱ دیدگاه

  1. Golnaz گفت:

    فیلم واقعا زیبایی بود ????

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *